TURNER X-OVER
George Kohlrieser High Performance Leadership in Strategy-Execution.
TIJDLOZE PRINCIPES VOOR LEIDERS. PRINCIPE 5-9
Professor Kohlrieser, Distinguished Professor of Leadership and Organizational Behavior, IMD, Lausanne deelt negen tijdloze leiderschapsprincipes.
Turner organiseert een reeks exclusieve crossover-evenementen voor haar relaties. Vooraanstaande sprekers delen hun nieuwste inzichten op het gebied van psychologie, ethiek, gedragswetenschap, theologie, leiderschap en kunstmatige intelligentie. Ons doel is om kaders op te rekken, te inspireren en uw horizon te verbreden, omdat strategie-executie een multidisciplinair vak is. We hebben leiders en professionals nodig die kennis en benaderingen uit verschillende vakgebieden kunnen combineren. Op 3 november 2022 verzorgde professor George Kohlrieser van IMD, Lausanne de Turner X-Over High Performance Leadership: Leading Strategy Execution. Jacques Pijl schreef hierover een serie blogs. Dit is de derde in een reeks van drie.
Het persoonlijke is professioneel. George Kohlrieser heeft mijn perspectief op leiderschap diepgaand getransformeerd, zoals ik al schreef in mijn vorige blog. En ik sta hierin niet alleen. George Kohlriesers lessen hebben duizenden leiders over de hele wereld beïnvloed gedurende de afgelopen decennia. Van hem heb ik geleerd dat het persoonlijke professioneel is. Turner-klanten en collega’s hebben hetzelfde kunnen ervaren tijdens de Turner X-over sessie over High Performance Leadership: Leading Strategy-Execution. De belangrijkste takeaways zijn als volgt:
- Laat je nooit gijzelen
- Cyclus van binding
- Leiden vanuit het innerlijke oog
- Leider als veilige basis
- De kracht van taal
- Conflictresolutie
- Kracht van dialoog
- Hoge impact onderhandeling
- Emoties beheersen
In dit blog ga ik dieper in op principes 7-9. Meer over principes 1-3. Meer over principes 4-6.
Een van de levenslessen die mij bijblijft als ik vergaderingen bijwoon, is de ‘4-zinnen regel’. Als het om dialoog gaat, moet je proberen beknopt te zijn. Wat je ook te zeggen hebt, houdt het bij 4 zinnen of minder, ‘de rest is marteling’, behalve bij presentaties of lezingen, natuurlijk. Je zult verbaasd zijn hoeveel (vergader)tijd dit bespaart! Laten we kijken naar Takeaway 7:princip

Principe 7:
Kracht van Dialoog
- Praat minder tijdens een dialoog: max. 4 zinnen per dialoog, de rest is marteling.
- Minimaliseer vergaderingen en vergadertijd. Gebruik de ‘4-zinnen regel’ om de vergadertijd met 60/70% te verminderen!
Laten we dieper ingaan op Takeaway 7.b. Minimaliseer vergaderingen en vergadertijd. Gebruik de 4-zinnen regel om de vergadertijd met 60/70% te verminderen!
“Telkens wanneer je meer dan vier zinnen spreekt, put je waarschijnlijk het brein van de andere persoon uit. Als je 12, 20, 30 zinnen hebt gesproken en je hebt nog steeds je punt niet gemaakt, dan heeft het brein van de andere persoon al lang geleden afgehaakt. Natuurlijk is dit niet het geval tijdens een presentatie. Als je presenteert of je verteld iets dat heel emotioneel of belangrijk is kun je uiteraard meer dan vier zinnen gebruiken. Maar als een routineregel in je teams, hanteer je de 4-zinnen regel, de rest is marteling. Denk eens aan hoeveel tijd je dit bespaart! Allereerst vinden de meeste mensen dat ze te veel tijd aan vergaderingen besteden. Je kunt de vergadertijd met 60 tot 70% verminderen door deze regel voor dialoog te introduceren. Onderzoek bewijst dat het gebruik teams en teamvergaderingen veel effectiever maakt. Te veel details geven is een van de ergste dingen. Dit grijpt terug naar je moedertaal. Nederlanders zijn doorgaans vrij direct, maar in andere culturen worden vaak 20 zinnen gesproken zonder ook maar bij het te maken punt aangekomen te zijn. Of je stelt een vraag en het antwoord is: ‘Laat het me uitleggen’. Telkens wanneer iemand zegt ‘laat het me uitleggen’, weet je dat je te maken hebt met een belemmering voor dialoog. De juiste vraag is ‘Wil je dat ik een uitleg geef?’ Het antwoord is dan meestal: ‘Nee, geef gewoon antwoord op de vraag’. Draai er niet omheen, verbloem niet hetgeen je wilt zeggen, maar wees direct.” – George Kohlrieser PhD, IMD Lausanne
Een ander inzicht dat een grote impact heeft gehad op mijn succes als leider in strategie-executie is de benadering van George om instinctieve weerstand tegen conflictoplossing te doorbreken of te voorkomen: geef mensen een keuze. Zelfs als de uitkomst van die keuzes hetzelfde is (ik wil dat je dit doet), helpt het om mensen een keuze te geven in hoe ze een situatie willen aanpakken om tot een oplossing te komen. Laten we verder kijken naar Takeaway 8:

Principe 8:
Hoge Impact Onderhandeling
- De doorbraak komt alleen door elkaars pijnpunten eerst te begrijpen.
- Mensen willen keuzes.
- Formuleer ‘bullseye transactions’
Laten we dieper ingaan op Takeaway 8.c.: Formuleer ‘bullseye transactions’
“Het hele proces van onderhandelingen is gelijk aan dat van een dialoog en gesprek. Het is een relatie: je moet een band vormen, de persoon van het probleem scheiden, weten wat je wilt en weten wat de ander wil. Stel een duidelijk doel, zoek naar opties en voorstellen, maak een contract en kom tot een overeenkomst waarbij de relatie doorgaat.
Een positief conflict is het omzetten van een negatief conflict naar een constructieve oplossing. Dus we moeten, indien nodig, conflicten uitlokken, maar ze daarna omdraaien naar iets positiefs. We mogen niet bang zijn om mensen verantwoordelijk te houden, lastige feedback te geven en moeilijke gesprekken te voeren. Om constructieve oplossingen te vinden, moet je van conflicten houden, of vooral van het oplossen van conflicten houden. Je moet in de juiste gemoedstoestand zijn. Wees empathisch. Denk in termen van gemeenschappelijke doelen en samenwerking. Want conflictbeheer en onderhandeling draaien uiteindelijk om samenwerken. Leer verder te kijken dan de frustratie, teleurstelling, negativiteit en afwijzing; zie het voordeel van de uitkomst. Het kan moeilijk zijn om een conflict op te lossen. Die vis op tafel leggen en de bloederige stinkende rommel van het schoonmaken ervan doorstaan kan een echte uitdaging zijn. Dus je moet in staat zijn om verder dan al deze negatieve aspecten te kijken naar het beoogde resultaat.
Vraag jezelf af of je van dialoog houdt. Dat wil zeggen, om een grotere waarheid te ontdekken. Er zijn mensen die niet van dialoog houden omdat ze denken dat ze de waarheid in pacht hebben. Ze denken de slimsten te zijn. Willen altijd bewijzen dat ze gelijk hebben. Dialoog betekent dat je nieuwsgierig moet zijn naar wat er in het hoofd van de ander omgaat. Stel vragen. Informeer, parafraseer (herhaal wat je hebt gehoord). Wees nieuwsgierig. Graaf in waarom de andere persoon in een gesloten staat verkeert, en vraag hen specifiek wat ze hierover voelen en wat ze voelen over het veranderen van hun standpunt. Wees proactief bij de-escalatie. Dus weet met wat voor persoonlijkheid je te maken hebt wanneer je ‘pijnpunten’ moet overbrengen. Het belang hiervan wordt vaak over het hoofd gezien. We nemen meestal geen tijd om uit te vinden over de persoonlijkheid van de ander, wat zijn triggers zijn en wie ze als individu zijn. Dit helpt de ander er ook bij om te krijgen wat hij wil. Dat is de juiste instelling. De beste onderhandelingstactiek is in een authentieke staat te zijn waarin je communiceert: ‘Ik probeer je te helpen te krijgen wat jij wilt, ik hoop dat je mij helpt te krijgen wat ik wil, laten we eens bekijken hoe we dit voor ons samen kunnen laten werken.’ Dan wordt onderhandeling een relatie, geen transactioneel proces, maar een relatie.’
En als je een pijnlijke boodschap moet geven, wees er dan eerlijk over en geef de ander een keuze. Gebruik geen macht, invloed of manipulatieve tactieken. Want wanneer iemand zich voelt als een gijzelaar – zich machteloos voelt – wordt hun vecht-vlucht reflex vaak geactiveerd. Dan zegt en doet de ander dingen waar ze later spijt van krijgen. Dus machteloosheid is erg destructief. Het is beter om een gijzelonderhandelingstechniek te gebruiken: geen dreigementen maar consequenties. Vertel de ander wat je van hen nodig hebt en wat de gevolgen zijn als ze dit niet geven: ‘Als je ervoor kiest om dit te doen, is dit wat er kan gebeuren’. Wees eerlijk en geef een keuze.” – George Kohlrieser PhD, IMD Lausanne
Het laatste punt uit de Turner X-Over sessie met George dat bij mij resoneerde, is het belang van emoties. Mensen zijn primair emotionele wezens. Hun reacties zijn gebaseerd op emoties. Dus de sleutel tot effectief leiderschap in strategie-uitvoering ligt in mijn vermogen om met emoties om te gaan. Allereerst mijn eigen emoties, maar ook die van mijn team. Om effectieve leiders te zijn, moeten we een balans vinden tussen durven en zorgen, tussen ons team uitdagen en hun emoties op evenwichtige wijze behandelen. We moeten weten hoe we positief kunnen blijven, zonder nep te zijn. Laten we nader kijken naar Takeaway 9:


Principe 9:
Emoties Beheersen
- Mensen zijn primair emotionele wezens.
- Het startschot van een race: het pistool geeft geen angst maar bevrijdt je.
- Er zijn geen negatieve emoties.
- Boosheid duurt 9-12 seconden, de rest is herkauwen op negatieve gevoelens.
- Benoem je emoties nauwkeurig, blijf er niet in hangen.
- Angst sluit je af.
- Blijf positief.
- Houd je stress onder controle.
- Geef moeilijke boodschappen in rustige toestand.
Laten we nader ingaan op principe 9.c.: Er zijn geen negatieve emoties.
Er zijn echter destructieve emoties. Ken je triggers en beheers ze. Zoals Viktor Frankl het uitdrukte: ‘Tussen stimulus en respons zit een ruimte. In die ruimte ligt onze kracht om onze reactie te kiezen. In onze reactie ligt onze groei en onze vrijheid.’ En zoals George Kohlrieser ons vertelde: “Leren om triggers onder controle te houden is erg belangrijk. En nog belangrijker is begrijpen dat een trigger in het heden hoogstwaarschijnlijk niet de eerste keer is dat je die hebt ervaren. Je moet teruggaan naar waar de vroege trigger vandaan kwam. Alleen dan kun je proberen in een goede en authentieke staat te zijn waarin je eerlijk kunt communiceren.”
Laten we ook inzoomen op Takeaway 9.g.: Blijf positief. Uiteraard met goede risicobeoordelingen en beheersmaatregelen. “Je moet positief zijn. Als je met conflicten wilt omgaan, moet je in positieve staat zijn en je gezicht moet dat weerspiegelen. Sommige mensen zijn intern positief, maar ze laten een negatief gezicht zien. Andere mensen zijn intern negatief, maar ze laten een positief gezicht zien. We moeten congruent zijn in wat we van binnen voelen en in wat we laten zien. Emoties zijn niet iets ongrijpbaars, je moet in staat zijn ze te herkennen. Als je het vermogen om te voelen verliest, zal je leven en het leven van de mensen om je heen verwoest worden. Daarom moeten we emoties weer terugbrengen in de hele arena van leiderschap.” – George Kohlrieser PhD, IMD Lausanne
Meer over principes 1-3. Meer over principes 4-6.
Dit blog is geschreven op basis van het verkorte High Performance Leadership-programma van professor George Kohlrieser bij de Turner’s X-over sessie Leading Strategy-Execution op 3 november 2022. George Kohlrieser, Turner X-Over, november 2022
Wilt u ook sneller verbeteren vernieuwen en innoveren?
Turner is hét organisatieadviesbureau gespecialiseerd in strategie-executie. Samen een nieuwe strategie realiseren, dat maken we waar. Turner wordt voor de zevende jaar op rij door opdrachtgevers gezien als het beste strategisch adviesbureau van Nederland. Meer dan 4000 bestuurders en professionals deden mee aan het onderzoek van MT1000 waarbij Turner de hoogste waardering ontving voor strategie-advies, klantgerichtheid, excellente uitvoering en productleiderschap.

Lees hier meer over de resultaten die andere opdrachtgevers behaalden met hulp van Turner Strategie = Executie. Een afspraak maken? Neem contact met ons op.
Strategie = Executie. Sneller verbeteren, vernieuwen en innoveren
Hoe kunnen organisaties strategie-executie tot nr.1 prioriteit verheffen? En sneller verbeteren, vernieuwen én innoveren? Dat leest u in Strategie = Executie. Deze publicatie is gebaseerd op het onderzoek van Turner naar de succesfactoren van strategie-executie & innovatie. We interviewden 60 bestuurders en professionals en analyseerden meer dan 75 cases, 300 relevante boeken en artikelen.
- Amerikaans managementboek van het jaar 2021, Nr 1 in de categorie strategisch management, in de bestseller top 100, zevende druk, vertaald in het: Engels, Duits, Spaans, Russisch en Bahasa.
- Selectie belangrijkste managementboeken volgens CEO’s van innovatieve organisaties (FD nieuwe kampioenen). Opgenomen in bibliotheek van klassiekers (MB.nl).
- Genomineerd voor managementboek van het jaar.
- Talloze artikelen en interviews in o.a. FD, Emerce, Frankwatching en CFO.
- 24 aanbevelingen van topbestuurders.
- Talloze ted-talks en incompany workshops bij de top 25-50 organisaties, gemiddelde waardering 8,7.

De systematiek achter creativiteit
Inhoud is de ruggengraat van alles. In het proces van strategie-executie ontwikkelen wij een minimaal levensvatbaar product (MLP), dat tenminste één doorbraak naar vernieuwing moetbevatten. Dat begint met het kanaliseren

Turner #1 Strategieadvies in MT1000 2026
Turner is in de MT1000 2026 voor het zevende jaar op rij op nummer 1 in Strategieadvies. Ook op NPS, klantgerichtheid, productleiderschap en excellente uitvoering behaalt Turner de eerste positie.

Turner voor het zevende jaar op rij gekozen tot nummer 1 strategisch adviesbureau van Nederland in de MT1000
Turner staat op nummer 1 in de MT1000, een jaarlijks onderzoek onder opdrachtgevers van zakelijke dienstverleners. We staan op de eerste plek in de categorie strategie-advies en hebben de hoogste

Waarom bewezen methodes de voorkeur verdienen in strategie-executie
Hoe weet je welke aanpak je moet kiezen voor een nieuw initiatief? Er is niets mis met boerenverstand, maar specialistische methodes leiden een stuk sneller tot echte doorbraken, vernieuwing en

AI is geen tool die u uitrolt. Het is een mindset die u moet organiseren.
De techniek wordt met de week sneller en slimmer. De schaarste verschuift naar mensen die kunnen beslissen, ontwerpen en sturen in plaats van bouwen.

AI maakt behandeltijd bijna gratis. Waarom ontwerpen we processen dan nog alsof mensen de bottleneck zijn?
AI verandert procesontwerp in de financiële dienstverlening fundamenteel: niet langer eerst informatie verzamelen en dan behandelen, maar continu beoordelen wat de beste vervolgstap is.

Klantsegmentatie volstaat niet meer. De stap naar hyperpersonalisatie vraagt nu om een besluit.
Voor financiële instellingen verschuift hyperpersonalisatie van toekomstbeeld naar een actueel strategisch vraagstuk.

De vraag is niet wat Agentic AI kan beslissen. De vraag is wat het mag.
Agentic AI heeft altijd een mandaat. Ontwerpt u het niet expliciet, dan ontstaat het vanzelf uit wat het systeemtechnisch kan en dat is vrijwel altijd ruimer dan wat u zou

Agentic AI haalt uw doel. Precies dat is het gevaar.
Wie op één KPI stuurt, krijgt alleen dat. Agentic AI maximaliseert wat u meet, niet wat u bedoelt. Het verschil tussen die twee vormt een groot risico.

De mens als premium feature: de mens verdwijnt niet uit het proces, maar zijn rol wordt opnieuw gedefinieerd
Human-by-design: Zet mensen in waar ze waarde toevoegen..

De governance die u als rem ziet, is uw grootste kans voor Agentic AI
Compliance is geen sluitpost, maar moet vanaf de eerste dag zijn ingebakken in het ontwerp van Agentic AI. En het werk dat u daarvoor vreest, het afvinken en verantwoorden, is

Een formulier was nooit de beste manier om iemand te begrijpen. AI maakt multimodale input mogelijk.
Van minimale invoer naar rijke context: multimodale input door AI verandert hoe financiële instellingen beslissingen nemen.

Het optimale proces bestaat niet meer. Alleen de beslissing telt.
Wie zijn proces perfectioneert, optimaliseert het verkeerde. Het proces was nooit het doel. De beslissing was het doel en een groot deel van wat u uitvraagt verandert die allang niet

Standaardisatie van klantbediening was nooit het doel. Het was de prijs.
Financiële instellingen die AI toevoegen aan hun bestaande processen zonder de onderliggende standaardisatielogica los te laten, betalen opnieuw de prijs van een keuze die niet meer nodig is.

Zo realiseer je de waarde die AI belooft
Bijna elke financiële instelling gebruikt AI. Nog lang niet elke organisatie weet die inzet te vertalen naar aantoonbare waarde. Het verschil zit niet in de techniek, maar in de vraag

Portfoliomanagement in het onderwijs: voer het eerlijke gesprek in plaats van de kool en de geit te sparen
Universiteiten staan voor scherpe keuzes in hun onderwijsportfolio door bezuinigingen, dalende instroom en veranderende eisen. In de masterclass Onderwijs Portfoliomanagement laten Turner en universiteiten zien hoe een helder afwegingskader helpt

Roos van der Laan: ‘Dicht bij mensen staan, begrijpen wat nodig is en bijdragen aan oplossingen die blijvend verschil maken. Daar komen werk en passie voor mij samen.’
Roos van der Laan is strategie-executiespecialist in de financiële dienstverlening bij Turner. In dit interview vertelt ze waarom nabijheid centraal staat in haar werk, hoe ze samen met organisaties strategie

De executiecoalitie is de verandermotor van elk nieuw initiatief
De executiecoalitie is de vaste coalitie van vijf rollen die samen een strategisch initiatief tot executie brengt én de baten binnenhaalt: (1) opdrachtgever en hoofdsponsor, (2) fellowsponsor, (3) executietrekker, (4)

Storytelling van zijn mystiek ontdaan
Een strategie kan inhoudelijk scherp zijn, maar alsnog kracht verliezen als zij niet goed wordt overgebracht. Storytelling van zijn mystiek ontdaan: een goed strategisch verhaal ontstaat door heldere keuzes, feiten,

Hoe je de strategie toetst en verrijkt
Strategie = Executie Hoe je de strategie toetst en verrijkt Een strategie vormen doet u met maximaal vijf tot tien procent van de organisatie. Maar
Contact
We leren je graag kennen.
Neem contact op voor een kennismaking.
Huize de Boom
Arnhemseweg 107
3832 GK Leusden
Telefoon: +31 (0)33 – 285 93 00
Email: info@turner.nl
Maak een afspraak
Wilt u meer informatie of een offerte op maat ontvangen? Vul het formulier in voor een vrijblijvende afspraak.

